Crop Science Polska

Informacje

Data

Tagi

kukurydza w Polsce, zaprawianie, zaprawy nasienne, zaprawianie kukurydzy, zaprawa do kukurydzy

Powiązane strony

Zabezpieczenie materiału siewnego kukurydzy

Największym zagrożeniem dla kukurydzy jest niekorzystna aura. Przede wszystkim zaś wiosenne chłody oraz później występujące okresowe susze. To one w największym stopniu limitują plonowanie. Dlatego warto zweryfikować sposób zabezpieczenia materiału siewnego. 

Pole Kukurydzy

Pole kukurydzy.

 

Odpowiedni materiał siewny może nie tylko zagwarantować lepsze pobieranie wody i składników pokarmowych w początkowym okresie wegetacji, ale także zapewnić roślinom wysoki komfort znoszenia wahań temperatury i dobrą kondycję w krytycznym dla budowania plonu okresie kwitnienia. 


Acceleron - wzmocniona ochrona na start

Ciekawym i kompleksowym rozwiązaniem, używanym do zabezpieczania materiału siewnego kukurydzy, które oferuje marka DEKALB jest Acceleron. To wyjątkowa kombinacja zapraw nasiennych łącząca w sobie produkty fungicydowe, insektycydowe i biologiczne. To zintegrowane rozwiązanie chroni uprawy na początku sezonu poprawiając kondycję, wyrównanie i wigor roślin. Środki biologiczne zwiększają również dostępność i wchłanianie składników pokarmowych przez korzenie, sprzyjając prawidłowemu rozwojowi roślin, nawet w warunkach stresowych. 


Niezwykła symbioza, czyli mikoryza

Unikalne w tym systemie jest właśnie zastosowanie nawozu biologicznego (B360), który stymuluje kiełkowanie i rozwój grzybów mikoryzowych. Przedostają się one do komórek korzenia i rozpoczynają kolonizację rośliny łącząc się z korą pierwotną jej korzenia. To intensyfikuje pobór wody i składników odżywczych poprzez zwiększenie funkcjonalnej objętości korzeni w glebie. Pełny potencjał tego preparatu, który polega na wzmocnieniu procesu symbiozy i wymiany pomiędzy rośliną a grzybami mikoryzowymi, ujawnia się szczególnie w warunkach stresu wodnego. Ułatwia to kukurydzy przezwyciężenie niedoboru wody. A to z kolei wpływa na utrzymanie prawidłowego tempa wzrostu oraz wytworzenie odpowiedniej ilości biomasy. Co ciekawe, nawóz w warunkach stresu wodnego zwiększa także masę kolb, co w sytuacjach niekorzystnych warunków uprawowych może zapobiec zmniejszeniu plonów.


Wybierając materiał do siewu warto zastanowić się, w jaki sposób go zabezpieczyć, by zapewnić siewkom optymalne warunki do wzrostu początkowego. Warto rozważyć połączenie zapraw fungicydowych i insektycydowych z preparatami biologicznymi, które wzmacniają rośliny w początkowym etapie ich wzrostu. Zdecydować się na ofertę marki DEKALB. 

 

Wpływ Acceleron Standard (Redigo M + B360) na plon kukurydzy

 

Obserwacja:

Liczba kolb na 30 roślinach kukurydzy przy zastosowaniu B-360 jest ogólnie wyższa. Roślina zaprawiona B-360 ma również największe kolby. Sucha masa kolb jest również najwyższa po zastosowaniu B-360. W warunkach stresu masa przekracza wartość dla rośliny bez stresu o 76% w przypadku umiarkowanego stresu oraz o 64% w przypadku dużego stresu.

 

Obserwacja B-360

Porównanie kolb kukurydzy.

 

Wnioski:

B-360 zwiększa masę kolb kukurydzy w warunkach stresu wodnego, co w sytuacji niedoboru wody może zapobiec zmniejszeniu plonów.

 

B-360 a plon kukurydzy

Uzyskane plony*

Wpływ B-360 na plon kukurydzy

     Fungicyd         Fungicyd + B-360

* Doświadczenia w UE, 2016-2018

 

Sklep internetowy Dekalb

W naszej ofercie dostępne są zarówno nasiona kukurydzy zaprawiane standardowo zaprawą fungicydową Redigo M, jak i nasiona w opcji zaprawy Acceleron Standard czyli Redigo M+B360. Należą do nich odmiany: DKC3888DKC3595 oraz DKC3418. Te zintegrowane rozwiązania chronią uprawy przed negatywnym wpływem chorób na początku sezonu, poprawiając wigor początkowy i wyrównanie roślin, a tym samym zwiększając ich potencjał plonowania.

 
Odbierz 5% zniżki na kukurydzę Dekalb w naszym sklepie internetowym

Polecane produkty