Crop Science Polska

Informacje

Kategoria

Artykuł

Data

Tagi

bayer, glifosat, zwalczanie chwastow, rzepak, herbicydy, Roundup 360 Plus, zbiór rzepaku, dojrzewanie rzepaku, zwalczanie chwastów, osypywanie nasion rzepaku, żniwa rzepaku, chwasty w rzepaku, koszenie rzepaku, deskykacja

Zastosuj Roundup i kombajn popłynie w rzepaku

Kombajn powinien wjeżdżać przede wszystkim w równomiernie dojrzały łan rzepaku. W przypadku jego zachwaszczenia nie ma co liczyć na to, że chwasty same ustąpią i nie będą utrudniały zbioru, ani zanieczyszczały plonu nasion.

Zbiory rzepaku

Nierównomierne dojrzewanie i obecność chwastów znacznie utrudniają omłot rzepaku.

 

Pomimo tego, że rzepak spędza na polu prawie cały rok, to w licznych przypadkach dojrzewa nierównomiernie. Wynika to między innymi z bardzo rozciągniętych w czasie faz kwitnienia i wykształcania nasion. Na zakłócenie równomierności dojrzewania mogą też wpływać inne czynniki, takie jak:

  • mozaika glebowa;
  • duże różnice uwilgotnienia stanowiska;
  • błędy popełnione podczas zwalczania chwastów;
  • placowe porażenie chorobami i szkodnikami;
  • zbyt długie działanie nawozów azotowych w przenawożonych częściach plantacji;
  • wyleganie łanu, zwłaszcza na ścieżkach przejazdowych.

 

Wszystko równo dojrzeje

 

Ze zbiorem wielobarwnej plantacji rzepaku nie można czekać, aż najpóźniej dojrzewające rośliny definitywnie uschną. Zanim to się stanie, to najwcześniej dojrzewające zaczną osypywać nasiona. W przypadku zachwaszczenia łanu w ogóle nie ma co liczyć na to, że chwasty same ustąpią i nie będą utrudniały zbioru, ani zanieczyszczały plonu nasion.

Sytuację może zmienić jeden nieskomplikowany zabieg. Otóż do zwalczania chwastów uniemożliwiających zbiór zalecany jest dolistny herbicyd nieselektywny Roundup 360 Plus.

Dopuszczalne jest też jego użycie w sytuacji, gdy stan uprawy bądź przebieg pogody uniemożliwiają naturalne dojrzenie roślin rzepaku w jednym terminie.

Substancją czynną herbicydu Roundup 360 Plus jest glifosat Do roślin wnika poprzez wszystkie zielone organy, które prowadzą asymilację. Następnie przemieszcza się do aktywnych organów i hamuje ich procesy życiowe. Po kilku dniach od zabiegu rośliny więdną i żółkną, a następnie zasychają.

Wyznaczenie właściwego terminu przeprowadzenia zabiegu zniszczenia chwastów i wyrównania dojrzewania rzepaku wymaga wnikliwej oceny stanu roślin. Przede wszystkim wilgotność nasion powinna być mniejsza niż 30%, a omłot można przeprowadzić nie wcześniej niż po 7 dniach od zabiegu.

Roundup 360 Plus na dojrzewający rzepak można stosować w dawce od 1,875 do 4,0 l/ha. Tak szeroki zakres daje możliwość dostosowania dawki herbicydu do stanu plantacji. Jeśli Roundup 360 Plus ma działać w górnej, wierzchniej partii łanu, wówczas można brać pod uwagę mniejszą dawkę i zużycie 200 l/ha cieczy roboczej. Natomiast w przypadku potrzeby dotarcia w głąb łanu dawkę herbicydu należy zwiększyć nawet do 4,0 l/ha i cieczy roboczej do 300 l/ha (opryskiwanie średniokropliste).

 

Korzyści jest bardzo dużo

 

desykacja rzepaku 

Za pomocą herbicydu Roundup 360 Plus można zwalczać chwasty i wyrównać dojrzewanie rzepaku do zbioru.

 

Omłot równomiernie dojrzałego łanu rzepaku w praktyce przekłada się na liczne korzyści. Przede wszystkim poprawia komfort i wydajność pracy. Ogranicza też potrzebę dosuszania nasion po zbiorze, co przynosi znaczne oszczędności w nakładach pracy i wydatkach na energię bądź usługę. Zmniejsza też udział nasion niedojrzałych, co obniża ryzyko potrąceń w skupie. Za doraźne korzyści należy też uznać zniszczenie bujnie rosnących chwastów, a także obniżenie zdolności kiełkowania wydawanych przez nie nasion. To zjawisko dotyczy także osypanych nasion rzepaku.

Polecane produkty