Informacje
Kategoria
Data
Tagi
Zwalczanie traw w zbożach
Wczesną wiosną w plantacjach zbóż szybko rozwijają się chwasty, szczególnie intensywnie na tych polach, na których z różnych względów nie przeprowadzono zabiegu jesiennego odchwaszczania. Do wyjątkowo uciążliwych chwastów należą botanicznie pokrewne zbożom gatunki jednoliścienne. Konieczna jest szybka i skuteczna interwencja herbicydem.
Na polach uprawnych zagrożeniem są chwasty. W zbożach do szczególnie uciążliwych należą gatunki jednoliścienne, przede wszystkim miotła zbożowa, wyczyniec polny, także wiechliny. Są wysoce konkurencyjne w walce o wodę, składniki pokarmowe, światło. Z uwagi na to, że szybciej rosną niż roślina uprawna, wygrywają w tym wyścigu.
Warto wiedzieć
Miotła zbożowa, występując masowo, może powodować zmniejszenie plonu zbóż nawet o ok. 60 proc.
Złodzieje plonu
Wprawdzie wiechliny są mniej konkurencyjnie niż miotła zbożowa i wyczyniec polny, to jednak nie oznacza, że można je lekceważyć. Nasiona wiechlin zachowują żywotność w glebie przez ok. 5 lat. Są to chwasty azotolubne i często występują w uprawach pszenicy ozimej. Z kolei miotła potrafi prawie całkowicie zdominować łan i masowe jej występowanie może powodować zmniejszenie plonu zbóż nawet o 50-60 proc.
Miotła zbożowa
Także w łanie pszenicy ozimej 10-15 roślin/m2 może oznaczać istotne straty w plonowaniu (badania IUNG-BIP). Natomiast wyczyniec polny to roczna roślina jara lub ozima, co oznacza, że w uprawach zbóż pojawia się od jesieni (70 proc. wschodów tego gatunku) i szybko zarasta łan.
Uciążliwe jednoliścienne
Wymienione chwasty są wyjątkowo plenne. Jedna miotła zbożowa może wydać 1-10 tys. ziarniaków, wyczyniec 100-400 ziarniaków, wiechlina ok. 450 nasion. W związku z tym ich kompensacja na danym stanowisku postępuje szybko, dlatego trzeba być konsekwentnym w zwalczaniu – za pomocą naprawy płodozmianu (wprowadzenie strączkowych), starannej uprawy (ograniczenie uproszczeń), stosowania odpowiednich zabiegów herbicydowych.
Siewki wyczyńca polnego są mylone z siewkami miotły zbożowej, gdyż oba gatunki w tej fazie są niemal identyczne
Herbicydy na ratunek
Walkę z wyczyńcem zacząć trzeba już jesienią i musi być kontynuowana na wiosnę. W wiosennym zabiegu przeciwko chwastom sięgnąć można po sulfonylomoczniki, które są skuteczne w zwalczaniu uciążliwych gatunków jednoliściennych: miotły zbożowej, wyczyńca polnego (jeśli nie ma biotypów odpornych tych gatunków) oraz wiechlin. Reprezentantem tej grupy są: mezosulfuron metylowy i jodosulfuron metylosodowy – obie substancje są komponentami preparatu Atlantis Star, w składzie którego znalazł się jeszcze tienkarbazon metylowy z grupy pochodnych kwasu karboksylowego – jest to zatem mieszanina trójskładnikowa.
Warto wiedzieć
Atlantis Star obok uciążliwych gatunków jednoliściennych zwalcza szerokie spektrum chwastów dwuliściennych
Skuteczne zwalczanie
Atlantis Star działa na szerokie spektrum chwastów. Obok wymienionych gatunków jednoliściennych zwalcza: owies głuchy, życicę trwałą, życicę wielokwiatową, stokłosę dachową. Działa niszcząco na chwasty dwuliścienne takie, jak: bodziszek kosmaty, bodziszek porozcinany, chaber bławatek, fiołek polny, gwiazdnica pospolita, jasnota purpurowa, jasnota różowa, mak polny, maruna bezwonna, niezapominajka polna, przetacznik bluszczykowy, przetacznik perski, przytulia czepna, rumianek pospolity, samosiewy rzepaku, tasznik pospolity. Zalecany jest w uprawie pszenicy i pszenżyta w dawce 0,2 -0,333 kg/ha + Biopower w ilości 1 l/ha. W niższej z zalecanych dawek (0,2 kg/ha + Biopower 1 l/ha) zarejestrowany jest także w życie i przy tej dawce niektóre chwasty, jak chaber bławatek, fiołek polny, jasnota purpurowa, jasnota różowa przytulia czepna, wykazują średnią wrażliwość na preparat, dlatego w intensywnych uprawach (pszenica) lepiej stosować wyższe z zalecanych dawek.
Chwasty dwuliścienne w zbożu
Nie hoduj odpornych chwastów
W walce z chwastami należy rozważyć wykonanie zabiegu zwalczania więcej niż raz. Wprawdzie podniesie to koszt ochrony, ale pomoże wyeliminować uciążliwe biotypy z pola. By uniknąć uodpornienia się chwastów na stosowane herbicydy należy zachować rotację herbicydów. Stosując w jednym zabiegu sulfonylomoczniki (powodują hamowanie ALS - synteza acetylomleczanu), w kolejnym dobrze jest sięgnąć po substancje o innym mechanizmie działania.