Crop Science Polska

Informacja

Kategoria

Szkodnik

Tagi

szkodniki magazynowe, mol, omacnica, zwalczanie szkodników latających, ćma, miklik, zwalczanie szkodników magazynowych, magazyny, dezynfekcja magazynów, dezynsekcja magazynów, magazynowanie zboża

Mkliki

Nazwa łacińska: Ephestia
Larwy Mklików mogą powodować znaczne szkody w produktach magazynowych poprzez żerowanie lub zanieczyszczenie oprzędem lub odchodami. Dorosłe owady nie czynią szkód, gdyż żywią się pokarmem płynnym i wodą lub nie żerują w ogóle. Najwięcej problemów stwarzają wytwarzane przez larwy oprzędy i odchody. Oprzęd może całkowicie pokrywać magazynowane produkty i powodować blokowanie maszyn. Problem ten się nasila, gdy oprzęd sprzężony jest z odchodami, żywnością i kurzem.

Mklik próchniczek
Jeden z głównych szkodników w magazynach, a ostatnio również w placówkach handlowych. Gatunek ten opanowuje zboża, owoce, orzechy w łupinach, nasiona kakao, ryby, przyprawy i tytoń. W przypadku tytoniu preferuje „słodkie” odmiany, niszcząc nieraz całe przestrzenie między żyłkami liścia. Infestacje mklików są szczególnie groźne, gdy pszenica i mąka składowane są luzem, choć nie zdarza się, by atakowały towar składowany w silosach.

Mklik daktylowiec
Stanowią szczególny problem w przypadku suszonych owoców i orzechów, choć atakują również zboża, nasiona oleiste i produkty czekoladowe.

Mklik mączny

Oprzęd larw może blokować maszyny w przetwórniach pasz. Larwy wygryzają otwory w siatkach sit i mogą atakować gotowe produkty w młynach.

Omacnica spichrzanka

Gatunek ten jest poważnym problemem suszarni owoców. Atakuje również zboża, nasiona oleiste i orzechy w łupinach. Nagromadzone oprzędy larw również mogą się stać problemem.

Omacnica ryżanka
Motyl ten atakuje ziarno (zwłaszcza ryż), nasiona oleiste, nasiona kakao, suszone owoce, przyprawy i napoje.

Mól nasienniczek
Oba gatunki atakują szeroki wachlarz produktów, w tym zboża, produkty zbożowe, materiały tekstylne, skórę i korek. Mklik nasienniczek zwykle żywi się odpadkami, podczas gdy Endrosis sarcitrella zwykle opanowuje żywność.

Mól włosienniczek
Atakuje produkty zwierzęce, np. wełnę, futro, skórki i skórę. Odgryza włókna, odrzucając pozostałości, przez co niszczy znacznie więcej produktu, niż faktycznie konsumuje.

Produkty zwalczające