Crop Science Polska

Informacje

Kategorie

Uprawa

Tagi

uprawa leszczyny, orzechy laskowe, orzech laskowy, leszczyna pospolita, owoce leszczyny, orzechy, uprawa orzechów, produkcja orzechów laskowych

Leszczyna

Nazwa łacińska: Corylus L

Przed wiekami, w wielu kulturach, leszczyna była uważana za drzewo mądrości. Jej samowolne ścięcie surowo karano. Do uprawy leszczyny najlepsze są płaskie lub łagodne wzniesienia, nieutrudniające mechanicznej uprawy i pielęgnacji. Leszczyna jest bardzo odporna na mróz. Nadaje się na gleby żyzne, próchniczne, przewiewne, lessy, czarnoziemy, rędziny i gleby piaszczysto-gliniaste. Odczyn gleby powinien być obojętny lub zbliżony do obojętnego. Dobrym przedplonem są rośliny motylkowe.

 

Sposób uprawy

W trakcie sadzenia roślin należy zwróci uwagę na to by dołek, w który będziemy wsadzali korzenie rośliny, był większy, ale nie za głęboki. Sadzenie przeprowadzamy na jesieni bądź wiosną. Najlepiej sadzić kilka odmian leszczyny w sąsiedztwie by mogły się wzajemnie zapylać. Krzewy te produkują bardzo dużą ilość pędów w trakcie wegetacji, najważniejszym zabiegiem jest usuwanie ich nadmiaru.

Produkty w uprawie