Crop Science Polska

Informacje

Kategoria

Komunikat

Data

Tagi

rzepak, rzepak ozimy, sytuacja na polach, szkodniki rzepaku, zimotrwałość rzepaku, zwalczanie szkodników rzepaku

Nadchodzi wiosna. Sytuacja na polach – początek marca, południowy-wschód

Niewątpliwie nadchodzi wiosna, ponieważ czuć ją w powietrzu i widać na termometrach. Dla rolników oznacza to także początek sezonu. W zależności od rejonu kraju różne są stopnie zaawansowania prac.

W wielu miejscach rolnicy nawożą już pola. Warto jednak pamiętać, aby na polach nie było zbyt mokro, ponieważ możemy zniszczyć dużą część obsady. Czasem warto poczekać z wyjazdem w pole 1-2 dni, aż warunki nieco się poprawią.

 

Zniszczona obsada

Zniszczona obsada roślin

 

Przyjmując optymistycznie, że sroga zima już nie nadejdzie – jest to tylko założenie - możemy ocenić stopień przezimowania upraw. Na południowym wschodzie mamy za sobą długą, ciepłą i raczej suchą zimę, dzięki czemu w większości rejonów nie ma raczej problemów z przezimowaniem zbóż oraz rzepaku. Tam, gdzie jednak mamy wątpliwości, nie było okrywy śnieżnej na polach, a rośliny nie wyglądają najlepiej można wykonać stopień przezimowania roślin. W tym celu należy pobrać rośliny z różnych części pola, umyć, osuszyć i odciąć korzenie i pędy nadziemne, pozostawiając po ok. 1,5 cm tych organów od węzła krzewienia. Rośliny takie umieszczamy następnie na mokrej bibule lub wacie i umieszczamy w temperaturze pokojowej (ok 20°C). Po 24godzinach powinniśmy móc zaobserwować przyrosty roślin.

Ziomotrwałość rzepaku ozimego
Podobnie postępujemy z rzepakiem, pamiętając jednak o systematycznym zwilżaniu bibuły. Odrosty z liści sercowych zauważalne są po około 6-7dniach. Więcej na temat zimotrwałości rzepaku w materiale video.

Na plantacjach rzepaku, pomimo że jesień była raczej sucha, widoczne i często dobrze rozwinięte są choroby grzybowe, głównie sucha zgnilizny kapustnych czy czerń krzyżowych. Ponadto rośliny po zimie straciły dużo liści, dlatego po ruszeniu wegetacji warto zastosować Tilmor 240 EC od fazy wzrostu pędu głównego do fazy pąkowania (BBCH 30-57). Jest to nie tylko ochrona fungicydowa, ale też działanie regulacyjne pokrój roślin.

 

Plantacja rzepaku po zimie 2018

Na plantacjach rzepaku po zimie można zaobserwować choroby grzybowe

Polecane produkty

Agnieszka Tkaczuk

Opiekun Centrum Doradztwa Technicznego w Strzeszkowicach
Autor