Informacje
Kategoria
Data
Tagi
Nadchodzi wiosna. Sytuacja na polach – początek marca, południowy-wschód
W wielu miejscach rolnicy nawożą już pola. Warto jednak pamiętać, aby na polach nie było zbyt mokro, ponieważ możemy zniszczyć dużą część obsady. Czasem warto poczekać z wyjazdem w pole 1-2 dni, aż warunki nieco się poprawią.
Zniszczona obsada roślin
Przyjmując optymistycznie, że sroga zima już nie nadejdzie – jest to tylko założenie - możemy ocenić stopień przezimowania upraw. Na południowym wschodzie mamy za sobą długą, ciepłą i raczej suchą zimę, dzięki czemu w większości rejonów nie ma raczej problemów z przezimowaniem zbóż oraz rzepaku. Tam, gdzie jednak mamy wątpliwości, nie było okrywy śnieżnej na polach, a rośliny nie wyglądają najlepiej można wykonać stopień przezimowania roślin. W tym celu należy pobrać rośliny z różnych części pola, umyć, osuszyć i odciąć korzenie i pędy nadziemne, pozostawiając po ok. 1,5 cm tych organów od węzła krzewienia. Rośliny takie umieszczamy następnie na mokrej bibule lub wacie i umieszczamy w temperaturze pokojowej (ok 20°C). Po 24godzinach powinniśmy móc zaobserwować przyrosty roślin.

Na plantacjach rzepaku, pomimo że jesień była raczej sucha, widoczne i często dobrze rozwinięte są choroby grzybowe, głównie sucha zgnilizny kapustnych czy czerń krzyżowych. Ponadto rośliny po zimie straciły dużo liści, dlatego po ruszeniu wegetacji warto zastosować Tilmor 240 EC od fazy wzrostu pędu głównego do fazy pąkowania (BBCH 30-57). Jest to nie tylko ochrona fungicydowa, ale też działanie regulacyjne pokrój roślin.
Na plantacjach rzepaku po zimie można zaobserwować choroby grzybowe