Crop Science Polska

Informacje

Kategoria

Artykuł

Data

Tagi

fungicyd, Komunikaty, pszenica, środki ochrony roślin, zboża, choroby zbóż, uprawa pszenicy, warunki pogodowe, zagrożenia w uprawach

Pierwszy wiosenny zabieg fungicydowy w zbożach

Pierwszy wiosenny zabieg fungicydowy w zbożach ma za zadnie zabezpieczyć rośliny przed rozwojem chorób podstawy źdźbła oraz chorobami atakującymi liście. W tym sezonie z uwagi na marcowe, nocne przymrozki cześć rolników przystąpi do niego, gdy zboża są już mocno rozwinięte.

"W temperaturach 10-20°C należy liczyć się z dalszym postępem choroby, który w takich warunkach trwa ok. 5-7 dni."

Za sprawą aury pogodowej w tym sezonie plantacje są dobrze rozwinięte, ale również dobrze rozwijały się choroby. Na zbożach występuje mączniak prawdziwy zbóż i traw, widoczne są brunatne poduszeczkowate plamy – ślady starszych infekcji. Wszędobylskiemu mączniakowi w uprawach pszenicy ozimej towarzyszy groźna septorioza paskowana liści pszenicy. Występuje też brunatna plamistość liści (DTR). W porę niezwalczone choroby mogą spowodować nawet ok. 50 proc. straty w plonach. W jęczmieniu pojawiła się m.in. rynchosporioza. Na niektórych plantacjach zbóż ozimych obserwujemy żółknięcie starszych liści. Po wykopaniu roślin i dokładnym ich zdiagnozowaniu przyczyny wskazują na fuzaryjną zgorzel podstawy oraz łamliwość źdźbła zbóż.

Co wybierać, kiedy stosować?

 

Ochrona zbóż fungicydem staje się nieodzowna, tymczasem nocne przymrozki w marcu skutecznie uniemożliwiały przeprowadzenie zabiegu w terminie T-1, w fazie pierwszego kolanka. W tym sezonie pierwszy zabieg fungicydowy będzie często wykonywany na nieco starszych zbożach, od fazy 2. kolanka. Jednocześnie wraz ze wzrostem temperatur powyżej 12°C warunki będą odpowiednie do skutecznego działania fungicydów. Z uwagi na szerokie spektrum chorób w ochronie powinno stosować się fungicydy z różnych grup chemicznych, najlepiej w tym celu stosować gotowe mieszaniny fabryczne. To sprawdzone preparaty o idealnym składzie substancji czynnych oraz opracowanych i odpowiednio dobranych substancjach pomocniczych, które zapewniają najlepsze działanie środka.

Sprawdzona i skuteczna mieszanina

 

Gotową mieszaniną fabryczną fungicydów o działaniu układowym, translaminarnym, powierzchniowym do stosowania zarówno zapobiegawczego, interwencyjnego i wyniszczającego jest preparat Delaro 325 SC, który zawiera dwie substancje czynne. W składzie jest protiokonazol (związek z grupy triazoli) dobrze radzący sobie np. z septoriozą paskowaną liści pszenicy. Substancja słynie z bardzo wysokiej skuteczności ograniczania także innych chorób liści oraz chorób podstawy źdźbła m.in. dlatego, że wykazuje długotrwałe działanie. Drugim składnikiem mieszaniny jest trifloksystrobina (związek z grupy strobiluryn), która rozprzestrzeniając się w przestrzeniach komórkowych, uniemożliwia strzępkom grzybów wrastanie do wnętrza tkanek roślin. Dzięki takiemu połączeniu, wzmocnieniu działania protiokonazolu strobiluryną, uzyskano preparat fungicydowy zalecany przeciwko najgroźniejszym chorobom zbóż w gatunkach ozimych i jarych.

Chronimy zboża ozime i jare

 

Delaro 325 SC stosuje się na plantacjach pszenicy ozimej i pszenżyta ozimego, pszenicy jarej i jęczmienia jarego. We wszystkich tych gatunkach zalecany jest przeciwko łamliwości źdźbła zbóż i traw, fuzaryjnej zgorzeli podstawy źdźbła, mączniakowi prawdziwy zbóż i traw, brunatnej plamistość liści, rdzy brunatnej. W pszenicy ozimej i pszenżycie ozimym stosuje się go przeciwko septoriozie paskowanej liści, w pszenicy ozimej także do zwalczania fuzariozy kłosów. Preparat zarejestrowany jest także w jęczmieniu ozimym, gdzie obok mączniaka prawdziwego zbóż i traw niszczy plamistość siatkową jęczmienia i rynchosporiozę zbóż.

Ochrona liści, podstawy źdźbła i kłosa

 

Preparat Delaro 325 SC aplikuje się od fazy 2. kolanka do fazy pełni kłoszenia (BBCH 32-55) – działa się wówczas na choroby liści i podstawy źdźbła. W pszenicy ozimej, jarej i pszenżycie ozimym stosuje się go także do ochrony kłosa  – od fazy pełni kłoszenia do końca fazy kwitnienia (BBCH 55-69). Preparat możemy zastosować dwukrotnie w sezonie wegetacyjnym, zachowując 21-dniowy okres karencji. Jednorazowa dawka fungicydu to 1 l/ha.

Polecane produkty