Informacje
Kategoria
Data
Tagi
Pierwszy wiosenny zabieg fungicydowy w zbożach
"W temperaturach 10-20°C należy liczyć się z dalszym postępem choroby, który w takich warunkach trwa ok. 5-7 dni."
Co wybierać, kiedy stosować?
Ochrona zbóż fungicydem staje się nieodzowna, tymczasem nocne przymrozki w marcu skutecznie uniemożliwiały przeprowadzenie zabiegu w terminie T-1, w fazie pierwszego kolanka. W tym sezonie pierwszy zabieg fungicydowy będzie często wykonywany na nieco starszych zbożach, od fazy 2. kolanka. Jednocześnie wraz ze wzrostem temperatur powyżej 12°C warunki będą odpowiednie do skutecznego działania fungicydów. Z uwagi na szerokie spektrum chorób w ochronie powinno stosować się fungicydy z różnych grup chemicznych, najlepiej w tym celu stosować gotowe mieszaniny fabryczne. To sprawdzone preparaty o idealnym składzie substancji czynnych oraz opracowanych i odpowiednio dobranych substancjach pomocniczych, które zapewniają najlepsze działanie środka.
Sprawdzona i skuteczna mieszanina
Gotową mieszaniną fabryczną fungicydów o działaniu układowym, translaminarnym, powierzchniowym do stosowania zarówno zapobiegawczego, interwencyjnego i wyniszczającego jest preparat Delaro 325 SC, który zawiera dwie substancje czynne. W składzie jest protiokonazol (związek z grupy triazoli) dobrze radzący sobie np. z septoriozą paskowaną liści pszenicy. Substancja słynie z bardzo wysokiej skuteczności ograniczania także innych chorób liści oraz chorób podstawy źdźbła m.in. dlatego, że wykazuje długotrwałe działanie. Drugim składnikiem mieszaniny jest trifloksystrobina (związek z grupy strobiluryn), która rozprzestrzeniając się w przestrzeniach komórkowych, uniemożliwia strzępkom grzybów wrastanie do wnętrza tkanek roślin. Dzięki takiemu połączeniu, wzmocnieniu działania protiokonazolu strobiluryną, uzyskano preparat fungicydowy zalecany przeciwko najgroźniejszym chorobom zbóż w gatunkach ozimych i jarych.
Chronimy zboża ozime i jare
Delaro 325 SC stosuje się na plantacjach pszenicy ozimej i pszenżyta ozimego, pszenicy jarej i jęczmienia jarego. We wszystkich tych gatunkach zalecany jest przeciwko łamliwości źdźbła zbóż i traw, fuzaryjnej zgorzeli podstawy źdźbła, mączniakowi prawdziwy zbóż i traw, brunatnej plamistość liści, rdzy brunatnej. W pszenicy ozimej i pszenżycie ozimym stosuje się go przeciwko septoriozie paskowanej liści, w pszenicy ozimej także do zwalczania fuzariozy kłosów. Preparat zarejestrowany jest także w jęczmieniu ozimym, gdzie obok mączniaka prawdziwego zbóż i traw niszczy plamistość siatkową jęczmienia i rynchosporiozę zbóż.
Ochrona liści, podstawy źdźbła i kłosa
Preparat Delaro 325 SC aplikuje się od fazy 2. kolanka do fazy pełni kłoszenia (BBCH 32-55) – działa się wówczas na choroby liści i podstawy źdźbła. W pszenicy ozimej, jarej i pszenżycie ozimym stosuje się go także do ochrony kłosa – od fazy pełni kłoszenia do końca fazy kwitnienia (BBCH 55-69). Preparat możemy zastosować dwukrotnie w sezonie wegetacyjnym, zachowując 21-dniowy okres karencji. Jednorazowa dawka fungicydu to 1 l/ha.