Crop Science Polska

Informacje

Kategoria

Komunikat

Data

Tagi

komunikat warzywniczy, Komunikaty, ochrona, uprawa warzywna, zainfekowana, zagrożenie, choroby warzyw, zagrożenia w uprawach

Komunikat warzywniczy 15 czerwca 2020

Sezon wegetacyjny w pełni, od kilku dni w Centralnej Polsce obserwujemy wzrost zagrożenia ze strony szkodników w warzywach kapustnych i cebuli. Przypominamy, że nadal aktualny jest komunikat dotyczący zagrożenia ze strony mączniaka rzekomego w uprawie cebuli. 

Jak pokazują modele chorobowe analizujące przebieg pogody i warunki sprzyjające rozwojowi zarodni oraz infekcji, w całej Polsce panują obecnie sprzyjające warunki do rozwoju Stemphylium vesicarium na cebuli. 

 

Stemphylium vesicarium

Stemphylium vesicarium 

 

Warto wiedzieć

Rozwojowi choroby sprzyja wysoka temperatura. 

Objawy to początkowo jasnobrązowe eliptyczne plamy na wewnętrznej stronie najstarszych liści. W miarę rozwoju choroby liść zasycha.

Ochrona


Luna Experience 400 SC  w dawce 0,5 l/ha, zabieg należy wykonać zapobiegawczo lub natychmiast po wystąpieniu pierwszych objawów. Oprysk tym preparatem zapewnia ochronę przed Stemphylium, Zgnilizną szyjki cebuli, alternariozą, rdzą oraz białą plamistością. Preparat powinno stosować się na plantacjach warzyw cebulowych od fazy BBCH 41 czyli od momentu gdy zaczyna formować się zgrubienie cebulowe. Maksymalna ilość zabiegów w sezonie 2. 

Fandango 200 EC w dawce 1,0 -1,25 l/ha, który zapewnia ochronę przed mączniakiem rzekomymzgnilizną szyjki cebuli oraz ogranicza rozwój Stemphylium. Preparat należy stosować na plantacjach warzyw cebulowych od fazy BBCH 41 – początek formowania zgrubienia cebulowego. Maksymalna ilość zabiegów w sezonie 4, zalecana ilość wody 200- 400 l/ha.  

Zabiegi ochrony należy wykonać w odstępie co 7 – 10 dni. Długość odstępów 
i dawkowanie zależą od nasilenia choroby i warunków pogodowych. W trakcie sezonu preparaty należy stosować przemiennie aby uniknąć stosowania fungicydów z tych samych grup chemicznych.

Mączlik warzywny

Ekspert radzi

W celu skutecznej ochrony należy rozpocząć zabiegi chemiczne wcześnie aby uniknąć namnożenia się szkodnika. 

Do zwalczania mączlika zalecamy preparat Movento 100 SC w dawce 0,75 l/ha. Zabieg powinien być wykonany w momencie składania jaj. Preparat Movento najskuteczniej zwalcza larwy L1 dlatego oprysk powinien być wykonany wcześniej. Zalecana ilość zabiegów w sezonie wegetacyjnym – 2. Odstęp miedzy zabiegami minimum 14 dni. Preparat Movento zwalcza również mszyce

Tantniś krzyżowiaczek

W całej Polsce rozpoczął się nalot tantnisia krzyżowiaczka (Plutella maculipennis). 
Szkody wyrządzają gąsienice(do 12 mm długości), jasnozielone z wyraźną segmentacją ciała i ciemną głową. Gąsienice wiosennego pokolenia żerują w liściach sercowych i w zawiązujących się główkach kapusty, różach kalafiora i brokułu. Rośliny z uszkodzonym przez tantnisia stożkiem wzrostu nie zawiązują główek i róż. 

Gąsienice początkowo minują liście, później zjadają miękisz w skutek czego powstają "okienka" w liściach zewnętrznych.

Śmietka cebulanka 


W całej Polsce istnieje duże zagrożenie z strony śmietki cebulanki. Larwy wgryzają się do rośliny od dołu, zjadając najpierw korzenie i poprzez piętkę wchodzą do nasady szczypioru. Rośliny pozbawione korzeni więdną i łatwo dają się wyciągnąć z ziemni. Do zwalczania śmietki cebulanki polecamy preparat Decis Mega 50 EW w dawce 0,15 l/ha o działaniu kontaktowym i żołądkowym. 

Wciornastek tytoniowiec


Szkody wyrządzają osobniki dorosłe (czarne lub brunatne) i larwy (jasnożółte). Objawem żerowania są drobne, podłużne białosrebrzyste plamy. Szczypior w miejscu żerowania wciornastków załamuje się i zasycha wcześniej niż zdrowe rośliny. Zabiegi opryskiwania należy wykonać 2 lub 3 razy, co 7 dni. Polecamy preparaty:

  • Decis Mega 50 EW w dawce 0,15 l/ha przemiennie z innymi preparatami zarejestrowanymi w uprawach cebulowych do zwalczania wciornastka tytoniowca.
  • Movento 110 OD w dawce 0,75 l/ha, charakteryzujący się wysoką skutecznością i długim okresem działania. Jest to preparat systemiczny aby zapewnić lepsze wchłanianie substancji czynnej do tkanek roślinnych zaleca się zastosowanie go łącznie z preparatami rozpuszczjącymi nalot woskowy i ułatwiającymi wchłanianie. 

Pamiętaj

Movento wchłania się tylko przez liście, dlatego bardzo ważna jest ilość i powierzchnia liści.   

Polecane produkty

Katarzyna Gładka-Kubiak

Katarzyna Gładka–Kubiak

Opiekun Warzywniczego Centrum Doradztwa Technicznego w Bedlnie

Autor