Crop Science Polska

Informacje

Kategoria

Artykuł

Data

Tagi

uprawa, środki ochrony roślin, zagrożenia w uprawach, fungicyd, ochrona, uprawa zbóż

Podwójna ochrona fungicydowa jęczmienia jarego

System podwójnej ochrony wykorzystuje preparaty fungicydowe, które zwalczają szerokie spektrum groźnych chorób na plantacjach jęczmienia. W ochronie bazuje się na sprawdzonych środkach doskonale radzących sobie z chorobami postawy źdźbła, liści oraz kłosów.

W trakcie wiosennej wegetacji jęczmień jary narażony jest na atak patogenów chorobotwórczych. Z uwagi na warunki pogodowe, w tym gatunku szybko pojawiają się objawy chorobowe: plamistości siatkowej jęczmienia oraz rynchosporiozy zbóż. Dlatego już w pierwszym zabiegu ochrony należy wybierać preparaty nie tylko działające na choroby podstawy źdźbła, lecz także chroniące liście.

 

Walka z chorobami w pierwszym terminie


Do preparatów chroniących zarówno podstawę źdźbła, jak i liście należy fungicyd Delaro 325 SC. W skład produktu wchodzą dwie substancje czynne znane z bardzo wysokiej skuteczności ograniczania chorób podstawy źdźbła i liści, wykazujące długotrwałe działanie. Delaro 325 SC jest zatem kompletnym fungicydem o działaniu systemicznym, translaminarnym i powierzchniowym, do stosowania zapobiegawczego, interwencyjnego i wyniszczającego. Zastosowane tu połączenia substancji czynnych sprawiły, że uzyskano preparat fungicydowy zalecany przeciwko najgroźniejszym chorobom jęczmienia jarego.

Działanie wyciszające choroby


Delaro 325 SC stosuje się na plantacjach jęczmienia jarego przeciwko mączniakowi prawdziwemu, plamistości siatkowej, rynchosporiozie, łamliwości źdźbła, fuzaryjnej zgorzeli podstawy źdźbła oraz rdzy jęczmienia.

 

Delaro 325 SC aplikuje się w ilości 1 l/ha zapobiegawczo lub interwencyjnie z chwilą pojawienia się pierwszych objawów chorób, od fazy drugiego kolanka do fazy pełni kłoszenia (BBCH 32-55) – fungicyd działa wówczas na choroby podstawy źdźbła i liści. Szerokie spektrum zwalczanych chorób sprawia, że preparat sprawdza się w pierwszym wiosennym zabiegu ochrony jęczmienia w terminie T-1 i w sposób długotrwały zabezpiecza plantację.

Drugi zabieg ochronny

W memencie, kiedy przypada termin zabiegu T-2, a warunki pogodowe sprzyjają rozwojowi chorób, nie powinniśmy opóźniać drugiego zabiegu fungicydowego. Jeśli na podstawie wskazań systemów  prognozowania pojawu chorób, monitoringu warunków pogodowych i plantacji w uprawie jęczmienia jarego przewiduje się zagrożenie ze strony plamistości siatkowej, rdzy jęczmienia, rynchosporiozy zbóż to zabieg ten należy wykonać w fazie początku kwitnienia BBCH 61.
W celu skutecznej ochrony dobrze jest sięgnąć po trzyskładnikowy fungicyd Variano Xpro 190 EC, który zastosowany w fazie kwitnienia skutecznie ochroni rośliny przed infekcjami chorobowymi w tym okresie. Wykorzystane w preparacie substancje czynne działają układowo, należą do różnych grup chemicznych i wzajemnie uzupełniają się. Stosuje się je zapobiegawczo, leczniczo i wyniszczająco.

Taka mieszanina substancji sprawia, że Variano Xpro 190 EC jest kompletnym fungicydem działaniu powierzchniowym i układowym do stosowania zapobiegawczego i interwencyjnego oraz wyniszczającego w ochronie jęczmienia jarego. Variano Xpro 190 EC aplikuje się w dawce 1 l/ha przeciwko rdzy jęczmienia i rynchosporiozie zbóż. Nieco wyższą dawkę 1,25 l/ha aplikujemy do walki z mączniakiem prawdziwym zbóż i traw oraz plamistością siatkową jęczmienia.

Polecane produkty