Crop Science Polska

Informacje

Kategoria

Artykuł

Data

Tagi

zgorzel siewek, bayer, redigo, zaprawa, zaprawianie kukurydzy, siew kukurydzy, metalaksyl, protiokonazol, Peridiam, odmiany kukurydzy, choroby kukurydzy, grzyb w kukurydzy, ochrona kukurydzy, zaprawa do kukurydzy, mesurol

Kukurydza zaprawiona, ale sprawdź czym

Rozwój nasiennictwa kukurydzy sprawił, że rolnicy nie wykonują sami zaprawiania. Jednak powinni zwrócić uwagę na środki użyte do tego zabiegu w momencie zamawiania bądź nabywania materiału siewnego.

Kukurydza jest fascynującą rośliną uprawną, cenioną przede wszystkim za szybkie tempo rozwoju i wysoką wydajność. Jednak jej życie zaczyna się od wątłego kiełka, który łatwo może zginąć. Do głównych zagrożeń we wczesnych fazach rozwojowych kukurydzy należą choroby grzybowe. Szacuje się, że szkody wywołane ich obecnością przyczyniają się do strat w plonie ziarna na poziomie 15-20%.


Zgorzel siewek kukurydzy

Zgorzel siewek kukurydzy


Największe zagrożenie stwarza zgorzel siewek powodowana przez grzyby z rodzaju Fusarium i Phytium. Mogą one bytować w glebie oraz przenosić się na materiale siewnym. Kompleksy tych grzybów bezkompromisowo zwalcza zaprawa nasienna Redigo M 120 FS i jest to jedyna możliwość ochrony młodych roślin na polu.


Straty są nieodwracalne

Wskutek wieloletnich prac hodowlanych kukurydza z węzła krzewienia wykształca tylko jedno źdźbło produkcyjne. Potrzebuje ono dużo przestrzeni życiowej. Toteż obsada kukurydzy zamyka się w liczbie kilku roślin na metr kwadratowy. Niestety, jeśli jakaś wypadnie, to sąsiednie nie zrekompensują tego ubytku.


W trakcie swojej kilkumiesięcznej wegetacji kukurydza jest narażona na atak kilku chorób. Jednak najgroźniejsza jest zgorzel siewek. Wyróżnia się przedwschodowe porażenie zgorzelą i powschodowe. W pierwszym przypadku rośliny nie kiełkują i na polu powstają puste miejsca. Natomiast zgorzel powschodowa atakuje siewki, które niedługo po wschodach żółkną i zamierają. Stąd obok samego faktu zaprawienia ziarna siewnego ważny jest wybór produktu, który ma je chronić. Zaprawa Redigo M 120 FS jest najnowszym rozwiązaniem stworzonym na potrzeby producentów kukurydzy.


Najnowsza zaprawa na rynku

Wykorzystanie unikalnych w skali światowej technologii do komponowania zapraw nasiennych pozwoliło na uzyskanie produktu o pożądanych właściwościach. Zawiera on w sobie nie tylko połączenie dwóch nowoczesnych substancji grzybobójczych – metalaksyl i protiokonazol – ale też liczne dodatki wspomagające ich działanie. Substancje czynne są sukcesywnie uwalniane do środowiska glebowego i pobierane przez korzenie młodych roślin, zapewniając im długotrwałą ochronę. Działanie zaprawy wzmaga siew w ogrzaną glebę, co sprzyja szybkiemu kiełkowaniu.


Ponieważ powierzchnia ziarniaka kukurydzy jest dość duża, można na niej zgromadzić znaczną ilość środka chroniącego przed patogenami. Jednak tylko zaprawy najwyższej jakości w takim stopniu przylegają do ziarniaków, że podczas transportu, przesypywania i wysiewu nie ulegają pyleniu. Odpowiedzialny za to jest komponent uszlachetniający Peridiam Quality 316. Jego obecność w zaprawie silnie barwi nasiona na czerwono. Dzięki temu gołym okiem można sprawdzić, jak dokładnie Redigo M 120 FS pokrywa wszystkie ziarniaki.


Do głównych zadań Peridiamu należy minimalizacja pylenia zaprawy i polepszenie płynności dozowania zaprawionych nasion. Są to cechy szczególnie istotne w obliczu dynamicznych zmian w technice siewu, które zamieniają grawitacyjny i podciśnieniowy system dozowania nasion na nadciśnieniowy. Zapewnia on lepszą równomierność siewu i pozwala na dwukrotne zwiększenie prędkości roboczej siewnika. Toteż jakość używanego materiału siewnego musi być bardzo wysoka.


Zdrowa siewka kukurydzy

Zaprawa Redigo M 120 FS skutecznie powstrzymuje atak zgorzeli siewek w kukurydzy

Polecane produkty